Grindų montavimo instrukcija

Medinės grindys (medžio masyvas)

Ši instrukcija yra apie medinių (pušinių ar eglinių) grindų klojimą. Vienoje grindlentės briaunoje yra išdrožos, kitoje - įlaidai. Kai
kurios grindlentės turi įlaidus ir išdrožas galuose.

Eglinės grindlentės yra vientisos šviesios spalvos, bėgant laikui šiek tiek pageltonuoja.

Pušinės grindlentės pagal spalvą yra skirstomos į šviesias (balanos) ir tamsias (branduolio) lentas. Tamsėjant branduolio lentoms jų tonų skirtumai didėja.

 

 

 

 

 

Laikančios medinės grindys

Paprastai medinės grindys yra prikalamos prie medinio pagrindo. Jei tašeliai klojami, kas 400 mm, lentų storis turėtų būti 28 mm, jei tašelių žingsnis 600 mm, grindlenčių storis turėtų būti 33 mm.

 

 

Paruošimas

Norint išvengti dėl drėgmės atsirandančių pakitimų lentose, svarbu, kad klojamų grindų drėgmė atitiktų klojimo metu patalpoje esančią
vidutinę drėgmę. Jei mediena bus drėgnesnė, grindlentėse gali atsirasti dideli plyšiai.

Pastoviai šildomose patalpose klojamos specialaus džiovinimo grindys, kurių drėgnumas yra mažesnis nei 10 %. Tokias grindis galima
kloti iš karto.

Grindlentės gaminamos įvairaus storio, pločio ir ilgio, taip pat ir nustatyto ilgio. Paprastai parduodamos lentos, kurių storis yra 21 – 33
mm, plotis 58 – 120 mm. Dažniausiai gaminamos šių matmenų grindlentės: 28 x 58, 28 x 70, 28 x 95, 28 x 120, 33 x 95 ja 33 x 120 mm.

Grindlentes sudėkite tarp jų palikdami oro tarpą ir palikite, tol, kol medis prisiderins prie patalpos drėgmės.

 

 

Darbo įrankiai

Tinkami darbo įrankiai ir priemonės palengvina darbą: plaktukas, kaltas, laužtuvas, smulkiais dantimis platus pjūklas, kampainis,
pieštukas ir ruletė. Skylėms gręžti ir įpjovimams daryti reikalingi šie įrankiai – grąžtas, smulkiais dantimis pjūklas, plokščias kaltas.

Vinių žymes padės paslėpti kaltas, pieštuku padarysite tikslias žymes. Naudodami stovą pjovimui tiksliau nupjausite pjūklu, o laužtuvas padės suspausti grindlentes. Grindlentės prie pagrindo kalamos apdailinėmis vinimis, kurių dydis, priklausomai nuo lentos storio yra 60 x 2,3 arba 75 x 2,8 mm. Grindlentes prie pagrindo galima tvirtinti ir varžtais. Tarp grindų ir sienų, naudojant pleištus ar statybinių  plokščių gabaliukus būtina palikti tarpus. Vėliau pleištai išimami.

 

Medžiagų sąnaudos

Medžio sąnaudos, grindlentės, tiesiniai metrai (be nuostolių).

 

Grindlenčių plotis 
mm

Dangos plotis
mm

Sąnaudos tiesinis
m/m2

70 62 16,2
95 87 11,5
120 111 8,9
145 137 7,3
170 162 6,2

 

Pavyzdžiui: 10 m2 patalpoje klojamos 28 x 95 mm pločio grindlentės (storis x plotis). Remiantis lentele, sąnaudos yra 10 x 11,5 tiesiniai metrai. Nuostoliai gali būti labai įvairūs. Klojant lentas su įpjovomis galuose nuostoliai mažesni, nes sudūrimo vietos neturi būti ant tašelių.

 

Klojimas

 

Prieš klodami lentas įsitikinkite, kad pagrindas yra lygus ir be nuokrypių. Patikrinimui naudokite mažiausiai 3 metrų gulčiuką, pagrindą gulsčiuku patikrinkite visomis kryptimis. Nelygumus sulyginkite obliumi arba pleištais.

Pirma lenta klojama išdroža į sienos pusę. Jei ilgiu klojamos kelios lentos, virvele patikrinkite, kad jos gulėtų vienodai. Nesitikėkite, kad siena yra visiškai tiesi. Tarp lentų ir sienos įkiškite pleištus, kad liktų vietos natūraliam grindų plėtimuisi. Palikite 10 mm atsargą deformacijai.

Lentų sudūrimai daromi ant tašelių, paskirstant juos vienodai visu plotu. Greta esančių lentų sujungimai negali būti ant to paties pagrindo. Jei lentų galuose yra įlaidai, tai sujungimai nebūtinai turi remtis ant tašelių.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarpams tarp lentų pašalinsite suspausdami lentas laužtuvu. Spausdami apsaugokite sienas – tarp sienos ir laužtuvo įkiškite plokštės gabalėlį arba medinę kaladėlę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pirmosios lentos galą prisukite ar prikalkite prie sienos, taip, kad tvirtinimo vieta atsidurtų po grindjuoste. Lentos prisukamos ar  įkalamos taip, kad įlaidas būtų į sienos pusę. Kaldami vinis naudokite kaltą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sekanti lenta prikalama prie pirmosios plaktuku per tašelį, kurį galite padaryti iš lentos likučio. Lenta kalama tol, kol ji glausčiau  priglus. Jei yra pavojus, kad lenta gali skilti, prieš kalat išgręžkite tvirtinimo skylę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jei yra galimybė, prie durų lentas klokite taip, kad slenkstis paslėptų sudūrimo vietas. Grindys turi turėti erdvės plėtimuisi ir į kitą patalpą. Jei kitos patalpos grindų lygis skiriasi, durų slenkstis iš žemesnės patalpos pusės pakeliamas juostelėmis (tašeliais). Jei slenksčio nėra, lentų sudūrimai slepiami medinėmis ar metalinėmis juostelėmis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angos vamzdžiams daromos taip: ant arčiausiai prie vamzdžio esančios lentos uždedama grindlentė, kurioje kampainiu ir rulete pažymima vamzdžio padėtis ir matmenys.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Išpjovos daromos grąžtu, kurio skersmuo yra 5 – 10 mm didesnis už vamzdį.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lentoje daromos išpjovos ir lenta klojama į numatytą vietą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grindlentės galas priklijuojamas už vamzdžių.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Norėdami padaryti išpjovas ilgojoje grindlentės kraštinėje, ant arčiausiai prie vamzdžio paklotos lentos uždėkite grindlentę, kurioje pamatavę padarykite atitinkamas atžymas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kampainiu pažymėkite vamzdžio kraštus.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Išgręžę angas, pjūklu nupjaukite galinę dalį.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakloję grindlentę, galinę dalį priklijuokite ir naudodami pleištą prispauskite prie sienos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeigu paskutinė lenta netelpa į savo vietą,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

atliekama dalis nupjaunama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dvi paskutines lentų eiles klokite vienu metu. Paskutinė eilė prisukama ar prikalama kuo arčiau pakraščio taip, kad vinis ar varžtus paslėptų grindjuostė. Palikite 10 mm atsargą plėtimuisi. Prieš prikalant grindjuostes ištraukite visus pleištus ir kaladėles.

 

 

 

 

 

Apdaila

Gamykloje nulakuotos grindlentės papildomos apdailos nereikalauja. Grindlentes, kurias reikės dengti apsauginiu sluoksniu, kurių drėgmė yra mažiau nei 10 %, kad jos nenukentėtų ar nesugertų drėgmės, klojimo metu saugokite ir klokite paskutinėje statybos darbų eilėje. Eglines ir pušines grindlentes galima tuojau dažyti ar lakuoti, tačiau kartais reikia prieš apdorojant nuobliuoti. 

Šviesus lakas išryškina medžio faktūrą, lakuotas grindis lengva prižiūrėti. Pirmą kartą reikia lakuoti tris kartus. Kad lakas gerai išdžiūtų ir sukietėtų, patalpos temperatūra turi būti 15–25 °C. Paprastai naudojamas skiedžiamas skiedikliu alkidinis lakas, tačiau galite naudoti
ir laką, paruoštą vandens pagrindu. Nulakavus vieną kartą nelygumus galite išlyginti lengvai pašlifuodami.

Lakas gali suklijuoti grindlentes, todėl jos plečiasi netolygiai. Todėl labai svarbu, kad grindys prieš lakavimą būtų sausos.

Bespalve apdaila (beicu) suteiksite grindims natūralią išvaizdą.

Dažant dažais turėsite beribį dažų tonų pasirinkimą.

Apdorotos specialia alyva grindys labai gražios, tačiau reikalauja ypatingos priežiūros, nes lengvai išsitepa. Dėmės šalinamos trinant jas smulkiu švitriniu popieriumi ir alyva.

 

Priežiūra

Grindų šlifavimo mašiną galite išsinuomoti. Senas lakuotos medinės grindis pirmiausia nušlifuokite švitriniu popieriumi Nr. 50 – 60 ir apdorokite švitriniu popieriumi Nr. 80 – 120.

Senas dažytas grindis galima nuvalyti nuo dažų. Kad švitrinį popierių galėtumėte naudoti ilgiau, prieš valymą apdorokite grindis grindų
vašku arba benzinu. Nušlifavus ir nusiurbus grindis galima lakuoti ar dažyti taip, kaip naujas medines grindis.