Lauko dailylenčių tvirtinimas

Lauko dailylentės iš eglės medienos tvirtinamos horizontaliai ir vertikaliai.


Horizontalus dailylenčių tvirtinimas yra pats populiariausias. Šiam tvirtinimui dažniausia naudojamos dailylentės, turinčios puse „špunto“, kartais ir su pilnu „špuntu“. Svarbu palikti 1 – 3 mm dydžio tarpelį tarp dailylenčių, kad keičiantis sezonams, medis turėtų vietos plėstis. Taip pat rekomenduojama pasirinkti pakankamai ilgas vinis, kad kalant vinis į karkasą įsiskverbtų iki 2,5 cm. (1 paveikslas, vaizdas iš šono).

 

Dailylentės, kurios turi įlaidą (“papka”) ir išdrožą (“mamka’), yra dedamos išdrožos puse žemyn, tai užtikrina vandens nutekėjimą. Tvirtinant lauko dailylentes, kurių plotis 10 – 15 cm, kalama viena vinis su maža galvute vienai lentai. Jei dailylentės plotis yra 20 cm ir platesnės, patartina naudoti dvi vinis vienai lentai (2 paveikslas, vaizdas iš šono).

 

Vertikaliai galima tvirtinti obliuotas medžio dailylentes su puse „špunto“ arba pastogės pakalimo profilio lenteles (be „špunto“) dedant vieną ant kitos. Svarbu dailylentes tvirtinti šerdimi į viršų, o rieves ir pjovimo plaušelius nukreipti žemyn, kad geriau nutekėtų vanduo.

 

Vertikalaus tvirtinimo punktai panašūs į horizontalų tvirtinimą. Patartina atkreipti dėmesį, jog vinys kalamos horizontaliai. Jei dailylentės plotis iki 15 cm, pakanka vienos vinies prikalti vienai lentai. Vinis kalama 1 -2,5 cm nuo išdrožos („mamka“) krašto. Jei dailylentės plotis 20 cm ir daugiau – rekomenduojama naudoti dvi vinis vienai lentai. Vinys kalamos 1 -2,5 cm nuo išdrožos („mamka“) krašto ir 5 cm nuo įlaido („papka“) krašto. Taip pat rekomenduojama palikti tarpelį tarp dailylenčių („vieta plėtimuisi“) (3 paveikslas, vaizdas iš viršaus).

 

Vertikaliai fasado sienų apdailai galima naudoti ir paprastas lentas be „špunto“, lentos gali būti obliuotos arba dvigubo pjovimo, rekomenduojamas storis 18 – 30 mm. Prie medinio karkaso kalamos plačios (12 – 15 cm) apdailos lentelės 1 – 1,5 cm atstumu, tarpas uždengiamas siaura (3cm pločio) lentele. Vinys kalamos tiksliai per lentų centrą. Tvirtinant siauresnes lenteles patartina naudoti ilgesnes vinis. Jei apatinės lentos yra platesnės nei 20 cm, reikia naudoti dvi vinis vienai lentai (4 paveikslas, vaizdas iš viršaus).

 

Priklausomai nuo lentų pločio ir išdėstymo keičiasi raštas (5 paveikslas, vaizdas iš viršaus).