Lauko dailylenčių montavimo instrukcija

Bendra informacija

Fasado apdailai rekomenduojame naudoti eglines dailylentes (kokybės klasė B). Džiūnat eglės ląstelės „užsidaro“ ir mediena nuo
branduolio iki balanos tampa panaši į pušies. Pušies balana lieka „atvira“, o užsidaro tik branduolys. Dėl ląstelių sandaros eglė įsiurbia
mažiau drėgmės nei pušis ir todėl mažiau deformuojasi dėl drėgmės. 

Fasado apdailai naudojamos medienos drėgmė turi būti mažiau nei 20 %, nes džiūdamas medis traukiasi. Tai gali sukelti problemų, ypač jei naudojate lentas su įlaidais. Dažomų dailylenčių drėgmė, priklausomai nuo dažų rūšies gali būti 15–18%.

Kad dailylentės tarnautų ilgai:

 • naudokite pakankamai storas dailylentes, rekomenduojamasstoris – 28 mm;
 • naudokite dailylentes, kurios jau gamykloje padengtos pradiniu dažų sluoksniu;
 • dailylentes tvirtinkite šerdies puse į išorę;
 • stenkitės išvengti sudūrimų;
 • dailylentės apačią nupjaukite taip, kad lietaus lašai galėtų nulašėti (nupjaukite 45o kampu).
 • dailylenčių palikite maždaug 22 – 25 mm atvirą tarpą vėdinimui;
 • cokolio aukštis turi būti toks, kad dailylenčių apatinis kraštas būtų nuo žemės mažiausiai 300 mm;
 • parinkite tinkamas palanges langams ir apsaugas nuo lietaus;
 • lietvamzdžiai ir latakai turi būti sandarūs;
 • pakraigės plotis turi būti mažiausiai 300 mm, geriau 600 mm;
 • fasado dailylentes reikia reguliariai dažyti.

Dailylentės fasadams

Kuo storesnės lentos, tuo greičiau išnyksta tarpai atsiradę dėl drėgmės. Taigi, kuo storesnės dailylentės, tuo mažesni plyšiai bus lentose. Rekomenduojamas dailylentės storis yra 28 mm.

 

Dailylenčių standartiniai profiliai

 

Obliuotų dailylenčių išorinis paviršius yra pjautas smulkiais dantimis pjūklu, vidinis dažniausiai grubiai obliuotas. Fasado apdailą galima daryti iš paprastų lentų (dažniausiai naudojamos 22 ar 32 mm pjautos eglinės lentos).

 

Dailylenčių fasadams pavyzdžiai

Kad pastato išvaizda būtų neperkrauta ir išlaikyta, viename fasade nenaudokite vertikalių ir horizontalių dailylenčių, nes toks sprendimas reikalauja daug ir sudėtingų techninių detalių. Pasirinkite prie pastato ir supančios aplinkos tinkamą vertikalų ir horizontalų dailylenčių raštą, išsaugokite bendrą pastato išvaizdą.

 

Vertikaliai tvirtinamos dailylentės

Vertikaliai tvirtindami dailylentes, lentas klokite šerdimi į išorę. Atkreipkite dėmesį į rievių kryptį ir dėl pjovimo atsiradusius plaušelius, kad rievių ir plaušelių kryptis būtų nukreipta žemyn.

Vertikaliai tvirtinamų dailylenčių yra dvi rūšys: lentjuostė ir lenta. Lentos gaminamos iš pjautų lentų, tvirtinamos pakaitomis viena ant kitos. Tarp lentų tvirtinama lentjuostė. Prieš tvirtindami, apačioje esančias lentas nudažykite arba naudokite gamykloje dažytas lentas.

Vertikaliai tvirtinamos dailylentės gaminamos obliuotos su pilnomis ar pusinėmis įpjovomis. Tai lentos su UTS ir UYS profiliais, taip pat su UTV profiliu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dailylenčių tvirtinimas. Vertikaliai tvirtinamos dailylentės klojamos rievėmis į apačią, šerdimi į viršų.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fasado dengimo dailylentėmis pavyzdys. Lentų ir lentjuosčių apačia nupjaunama įstrižai, kad nutekėtų vanduo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fasado dengimo dailylentėmis pavyzdys. Lentų apačia nupjaunama įstrižai, kad nutekėtų vanduo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fasado vertikalaus dengimo dailylentėmis pavyzdys. Lentos UTS 28 x 170 mm. Lentų apačia nupjaunama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Horizontaliai tvirtinamos dailylentės

Horizontaliai tvirtinamos dailylentės gaminamos obliuotos su pilnomis ar pusinėmis įpjovomis. Tai pirmiausia UTV, UYV, UTK ir
UYL profilių lentos. UYL lentos tai lentos su pusiniu įlaidu, o jos yra šiek tiek plonesnės nei kitos dailylentės.

 

 

 

 

 

 

 

 

Horizontaliai tvirtinamų dailylenčių pavyzdys. Lentos UTV 28 x 170 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Horizontaliai tvirtinamų dailylenčių pavyzdys. Lentos UTK 28 x 170 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Horizontaliai tvirtinamų dailylenčių pavyzdys. Lentos UYL 28 x 120 mm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vertikaliai tvirtinamų dailylenčių apatinė dalis/ tarpas vėdinimui. Lentų apatinė dalis nupjaunama įstrižai, kad nutekėtų vanduo ir atidžiai nudažoma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Horizontaliai tvirtinamų dailylenčių apatinė dalis/ tarpas vėdinimui. Lentų apatinė dalis atidžiai nudažoma.

 

 

 

 

 

 

Detalės

Dangos apatinė dalis ir cokolis.

Statinio cokolio aukštį reikia parinkti taip, kad dailylenčių aukštis nuo žemės paviršiaus būtų mažiausiai 300 mm. Žemės paviršiaus nuolydis turėtų būti nuo pastato (rekomenduojamas nuolydis mažiausiai 15 cm trims metrams). 

Vertikaliai tvirtinamų dailylenčių apačioje padarykite įstrižas įpjovas vandeniui nutekėti. Taip pat nupjaukite ir horizontaliai tvirtinamų dailylenčių apatinę dalį. Šias vietas nudažykite ypač rūpestingai. Dailylenčių apatinė dalis turi kelis centimetrus užeiti ant cokolio. Už dailylenčių paliktas tarpas vėdinimui iš apačios turi būti paliktas atviru.

 

Dailylenčių viršutinė dalis ir pakraigė

Pakraigė gerai apsaugo dailylentes nuo lietaus. Rekomenduojamas minimalus pakraigės plotis yra 600 mm. Tarp pastogės apatinės dalies ir dailylenčių paliekama ne mažiau kaip 20 mm anga vėdinimui, kuria oras gali judėti tiek už dailylenčių, tiek ir pastogėje. Jei
užsandarinate minėtas angas, vėdinimui palikite maždaug 10 mm angas.

 

 

 

 

 

 

Vertikaliai tvirtinamų dailylenčių sujungimas su pakraige. Jei pakraigė neapkalama (kaip parodyta paveikslėlyje), dailylenčių viršutinė dalis turi būti rūpestingai apdorota.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Horizontaliai tvirtinamų dailylenčių sujungimas su pakraige. Lentos klojamos retai, kad netrukdytų stogo ir sienų ventiliacijai.

 

 

 

 

 

 

Vertikaliai tvirtinamas dailylentes galima prikalti be šoninių lentų. 

Apskaičiuokite dailylenčių sąnaudas fasadui, šonuose kalamoms lentoms palikite pakankamai vietos.

 

 

 

 

 

 

 

Dailylentėmis dengiamos sienos kampas. Kampą galima padaryti be kampinių lentų. Tokiu atveju apdaila tęsiama kitoje sienoje (už kampo).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vertikaliai tvirtinamomis UTS dailylentėmis sienos kampas. Apdaila tęsiama kitoje sienoje (už kampo).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Horizontaliai tvirtinamomis UTS dailylentėmis sienos kampas. Kampą galima padaryti be kampinių lentų. Tokiu atveju lentų pakraščiai nupjaunami kampu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš kampu nupjautų UYL dailylenčių padarytas kampas. Lentas reikia ypač atidžiai išmatuoti ir nupjauti. Kampe galima prikalti kampinę lentą po to lentų pakraščiai nupjaunami įstrižai.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Horizontaliai tvirtinamų dailylenčių išorinio kampo sujungimas. Lentos pjaunamos taip, kad galinėje dalyje sujungimas liktų 2 mm atviras.

 

 

 

 

 

 

 

 

Norėdami horizontaliai tvirtinamas dailylentes prikalti be kampinės lentos turite labai atidžiai pjauti lentas ir gerai jas išmatuoti. 

Lentos pjaunamos taip, kad sujungimas galinėje dalyje liktų 2 mm atviras. Prieš prikaldami lentas nudažykite sujungimų vietas.

 

Langai

Langų sujungimas su dailylentėmis yra panašus į kampų darymą. Priklausomai nuo pastato bendros išvaizdos, dailylenčių rūšies ir
krypties sujungimams galima naudoti įvairaus pločio dailylentes ar prie lango apatinės dalies pritaisyti skardinę palangę. Mediniuose namuose langai tradiciškai buvo statomi dailylenčių išorinėje dalyje.

 

 

 

 

 

 

Lango priderinimas prie dailylenčiųDailylentės tuo pačiu yra ir lango apdaila. Langą galima apkalti ir plačiomis dailylentėmis. Virš ir apačioje lango yra pritaisyta skarda su nuolydžiu į išorę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lango priderinimas prie vertikaliai tvirtinamų dailylenčių (pvz. UTS). Dailylentės tuo pačiu yra ir lango apdaila. Langą galima apkalti ir plačiomis dailylentėmis. Virš lango esančios lentos pakraštį reikia nupjauti nuožulniai, kad vanduo galėtų nutekėti. Apačioje lango yra pritaisyta skarda su nuolydžiu į išorę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lango priderinimas prie horizontaliai tvirtinamų plačių dailylenčių (pvz. UTK). Virš ir apačioje lango yra pritaisyta skarda su nuolydžiu į išorę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lango priderinimas prie horizontaliai tvirtinamų siaurų dailylenčių (pvz. UTV). Virš ir apačioje lango yra pritaisyta skarda su nuolydžiu į išorę.

 

 

 

 

 

 

 

Pirkimas, tvirtinimas ir apdorojimas

Pirkimas

Perkant dailylentes žinokite:

 • dailylenčių profilio tipą (pvz. UTS);
 • medienos rūšį (dažniausiai eglinės);
 • dailylenčių matmenis (mm x mm);
 • dailylenčių ilgį, jei norite įsigyti tam tikro ilgio lentas;
 • paviršiaus apdirbimą (pvz. smulkaus pjovimo);
 • lentos turi būti obliuotos ar pjautos taip, kad šerdis būtų išorinėje pusėje;
 • ar lentos yra dažytos gamykloje ir kokia spalva;
 • lentų sujungimo tipas (pirštinis (finger joined lumber) ar tiesiais galais).
 

 

 

 

Vertikaliai tvirtinamų dailylenčių sujungimo vieta. Kad dailylentė nesutrūktų, lentoje išgręžiamos skylės vinims.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dailylenčių prikalimas. Kalant vinis turi būti paliktas 20 – 25 mm atstumas nuo lentos pakraščio, nuo galų – mažiausiai 70 mm. Jei vinys kalamos mažesniu nei 70 mm atstumu, vinims išgręžiamos skylės, kad dailylentė nesutrūktų.

 

 

 

 

 

 

 

Priežiūra

Transportavimo metu ir prieš tvirtinant dailylentes saugokite jas nuo drėgmės, purvo, tiesioginių saulės spindulių, smūgių ir įbrėžimų. 

Dailylentes sudėkite ant horizontalaus pagrindo, kas 60 cm paklokite tašelius. Nuo dailylenčių nuimkite geležines juostas ir apdenkite jas apsauginėmis plokštėmis ar kita danga.

 

Apdorojimas ir tvirtinimas

Dailylentės apdorojamos įprastais medžio apdorojimui skirtais įrankiais. Visada tiksliai nupjausite, jei naudosite elektrinį, reguliuojama galvute diskinį pjūklą.

Dailylentės prie tašelių kalamos karšto cinkavimo vinimis. Vinys turi būti mažiausiai 75 mm ilgio (žr. kalimo patarimus). Tvirtinimo vietos (tašelių žingsnis) yra kas 600 mm. Dailylentė prie pagrindo kalama dvejomis vinimis, 20 – 25 mm nuo lentos pakraščio. Horizontalaus tvirtinimo dailylentės tvirtinamos prie vertikalių tašelių (22 – 25 mm storio), per ugniai atsparią plokštę prie karkaso. Dailylentes tvirtinant vertikaliai, tašeliai kalami horizontaliai per ugniai atsparią plokštę prie karkaso.

3 – 12 paveikslėliuose pavaizduoti tašeliai ir ventiliacinis tarpas. 23 paveikslėlyje rasite kalimo nurodymus.

Jei kalate suspaustu oru, stenkitės, kad vinis neįsmigtų per giliai ir nesugadintų paviršiaus. Stenkitės, kad vinis nepatektų į įpjovą, nes
per šią vietą gali patekti vanduo. Naudokite apdailines vinis ar vinis su galvute, kad darbo metu galėtumėte reguliuoti kalimo gylį. Jei vinys kalamos mažesniu nei 70 mm atstumu nuo dailylentės galo, išgręžkite vinims skylės, kad dailylentė nesutrūktų.

 

Sujungimo vietos

Venkite jungimų. Geras pardavėjas suteiks jums informaciją apie sudurtas dailylentes. Galima užsakyti dailylentes su įlaidais galuose. Jei sudūrimai būtini, stenkitės sujungti taip, kad vanduo nepatektų į sujungimo vietą. Sujunkite kuo tvirčiau, sujungimo vietą  psaugokite juostele ar skarda, pjūvius atidžiai nudažykite.

 

Apdaila

Dailylentes po prikalimo kuo greičiau nudažykite. Informaciją apie dažymą rasite instrukcijoje, pas dažų gamintojus ir gaminio etiketėje.

Kai kurios dailylentės nudažomos gamykloje. Pirminė dažų danga darbo metu saugo lentas nuo kritulių ir saulės bei pagreitina dažymą, nes po prikalimo galima iškarto pradėti dažyti. Informaciją apie dažus, kuriais dažoma pirminė danga sužinokite pirkdami dailylentes.