Vidaus dailylenčių montavimo instrukcija

PRIEŠ PRADĖDAMI SUDARYKITE PLANĄ 

Naudingi patarimai:
Horizontaliai pritvirtinus dailylentes kambarys atrodo platesnis ir žemesnis, vertikaliai – aukštesnis ir siauresnis.

 

 

 

 

 

 

Iki vidurio sienos prikalus dailylentes kambarys atrodys erdvesnis. Dailylenčių viršuje galima pritvirtinti lentyną.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dengiant dailylentėmis lubas, reikia atsižvelgti į natūralios ir dirbtinės šviesos srautus – patalpoje – lentų kryptį reikėtų parinkti pagal šviesos šaltinio kryptį.

 

 

 

 

 

 

 

Jei lubos aukštos, sienos viršuje ir apačioje dailylentes tvirtinkite horizontaliai, viduryje sienos – vertikaliai.

 

 

 

 

 

 

 

Dailylentes galima tvirtinti įstrižai. Sieną galima padalinti dalimis ar iš dailylenčių sukurti raštą.

 

 

 

 

 

DAILYLENČIŲ TVIRTINIMO PATARIMAI 

 • Stenkitės, kad dailylenčių spalva ir paviršiaus apdorojimo būdas tiktų prie bendros pastato išvaizdos.
 • Nedideliuose ir tamsiuose kambariuose naudokite šviesų medį (eglę), dideliuose, šviesiuose – tamsesnio tono (pušį).
 • Gyvas medžio raštas ir šakotos lentos sukuria jaukią atmosferą. Šakos lyg medžio žiedai. Oficialiose patalpose tinka paprastos ir ramios tekstūros medis.
 • Kalant dailylentes tam tikra kryptimi galima sukurti patalpos dydžio iliuziją. Horizontalios dailylentės optiškai pažemina kambarį vertikalios – paaukština.
 • Medžiu galite iškalti tik vieną kambario sieną. Gausite ramų ir gražų vaizdą, jei kalsite dailylentes tiesiai ir nenutrūkstamai.
 • Prieš kalant, surūšiuokite dailylentes pagal raštą ir spalvos toną.

 

KUR GALIMA NAUDOTI DAILYLENTES? 

Gyvenamojo namo viduje dailylentes kalti galima visur, tačiau padidintos rizikos patalpose, pavyzdžiui garažuose dailylenčių kalti nerekomenduojame.

Daugelyje gyvenamųjų namų dailylentes galima tvirtinti su sąlyga, kad yra nebloginamos stogo ir sienų (pavyzdžiui, sienų tarp kambarių ar daugiaaukščių namų laikančių sienų) priešgaisrinės savybės. Kitose patalpose (pavyzdžiui, viešbučiuose, pagalbinėse ir viešose patalpose, biuruose) priešgaisrinės apsaugos taisyklės yra griežtesnės.
Daugiau informacijos gausite iš statybos priežiūros departamento.
 

MEDŽIAGOS SĄNAUDOS

Lentelėje nurodyta dažniausiai naudojamų dailylenčių sąnaudos. Atliekos neskaičiuojamos, nes priklausomai nuo konkrečių darbų jos gali labai skirtis. Paprastai atliekos sudaro apie 10 %. 
 
Atliekų bus mažiau, jei pirksite tam tikro ilgio dailylentes.
 
 
PjautosObliuotosSu įlaidais
Plotis mm Sąnaudos tiesiniais metrais/m2 Plotis mm  Sąnaudos tiesiniais metrais/m2 Dengiamas plotis mm  Sąnaudos tiesiniais metrais/m2
50 20,0 45 22,2 35-38 26,3-28,6
63 15,9 58 17,2 48-51 19,6-20,8
75 13,3 70 14,3 60-63 15,9-16,7
100 10,0 95 10,5 85-88 11,4-11,8
115 8,7 110 9,1 100-103 9,7-10,0
125 8,0 120 8,3 110-113 8,9-9,1
150 6,7 145 6,9 135-138 7,3-7,4
175 5,7 170 5,9 160-163 6,1-6,3
200 5,0 195 5,1 185-188 5,3-5,4
225 4,4 220 4,6 210-213 4,7-4,8

 

 

 

DARBO ĮRANKIAI

 

Gerais įrankiais dirbti lengviau, o rezultatas bus lygus ir gražus paviršius. Kompetentingas pardavėjas patars, kokių įrankių ir pagalbinių priemonių Jums prireiks. Jis patars, kur galite išsinuomoti elektrinius įrankius, padės užsakyti medžiagas, apskaičiuos reikiamą kiekį ir duos patarimų dėl matmenų ir kokybės.

 

Darbui reikalingi instrumentai:

 • Plaktukas
 • Ruletė
 • Kampainis
 • Gulsčiukas
 • Pjūklai
 • Pjovimo stovas
 • Kaltas
 • Specialus plaktukas
 • Vinys ir medvarščiai (žr. skyrių pagrindo ir dailylenčių tvirtinimas) ar tvirtinimo kabės(kaip naudoti klauskite pardavėjo, kabės tvirtinamos per įlaidą ir iš išorės turi būti nematomos)
 • Elektrinis grąžtas

 

 

 

PASIRUOŠIMAS 

 

Norint, kad prikaltos dailylentės neskiltų, svarbu, kad dailylenčių temperatūra ir drėgmė būtų tokia pati, kaip ir patalpoje, kurioje dailylentės bus kalamos. Prieš kalant dailylentes, leiskite joms prisitaikyti prie patalpos drėgmės ir temperatūros, išpakuokite jas. 

Vidaus apdailai naudojamų dailylenčių drėgmė turi būti ne daugiau nei didesnė kaip 16 %. Šildomose patalpose lentų drėgmė gali būti 6-7%.

 

 

PAGRINDO PARUOŠIMAS 

 

Dailylentes galima kalti prie bet kokio paviršiaus, tvirtinimo būdas priklauso nuo pagrindo. Mediniame name dailylentes galima kalti tiesiai prie sienos. Jei sienos yra iš betono ar kitos tvirtos medžiagos, jų išlyginimui naudojami tvirtinimo tašai ant kurių, paruošus tinkamai pagrindą, kalamos dailylentės.

 

Pagrindas

Priklausomai nuo dailylenčių kalimo krypties, tašeliai kalami vertikaliai arba horizontaliai. Prieš kaldami vertikalius tašelius, sienos lygumą patikrinkite gulsčiuku.

 

Stebėkite, kad tašeliai būtų viename lygyje. Jei sienos kreivos, naudokite papildomus mažus tašelius ar pleištus lygio koregavimui.

 

 

Tašelių tvirtinimo žingsnio dydis priklauso nuo dailylenčių storio. Kuo plonesnės dailylentės, tuo tankiau kalami tašeliai. Įprastai tarp tašelių paliekamas 600 mm tarpas. Jei pagrindas yra kietas ir lygus, galite naudoti 22 x 45 mm matmens tašus. Kuo nelygesnis ir kreivesnis pagrindas, tuo storesni tašai turi būti naudojami.

Prie sienų, į kurias negalima kalti vinių, tašeliai per išgręžtas skyles tvirtinami plastmasiniais kaiščiais, varžtais ar inkarais.

 

 

 

 

 

 

Tašelių tvirtinimo pavyzdys, jei negalima kalti tiesiai ant pagrindo ir už dailylenčių nereikia palikti tarpo ventiliacijai.

 

 

 

 

 

 

 

 

Drėgnose patalpose, pavyzdžiui vonios kambariuose ar pirtyje už dailylenčių reikia palikti tarpą ventiliacijai – horizontaliai kalant tašelius, tam tikrose vietose tarp jų paliekami tarpai.

 

 

 

DAILYLENČIŲ TVIRTINIMAS  

 

 

Dailylenčių tvirtinimo būdas priklauso nuo lentų profilio. Tvirtinimas bus lengvesnis, jei naudosite tinkamus įrankius. Jei rekomenduojama vinis įkalti giliau, lentų nesugadinsite, jei naudosite kaltą.

Dailylentės prikalamos ar priveržiamos prie tašelių. Dailylentes kalkite apdailinėmis vinimis, drėgnose patalpose naudokite cinkuotas vinis. Necinkuotos vinys tepa rankas ir dailylentes. Dailylentė prie tašelio prikalama viena ar dvejomis vinimis. Kad vinių eilė būtų tiesi, pažymėkite jų vietas tašelyje.


Jei dailylentes tvirtinate medvarščiais, rinkitės juos apvaliomis arba paslėptomis galvutėmis. Skylę varžtui išgręžkite. Jei dailylenčių plotis yra didesnis nei 120 mm, naudokite dvi vinis ar varžtus.

 

 
 
 
  
 
 
Dailylentės su įlaida tvirtinamos apdailai skirtomis vinimis. Tokiu atveju vinis įkalama į įlaidą. Kad nesugadintumėte įlaido, paskutinį smūgį suduokite kaltu.

 

 

 

 

 

 

LUBOS 

Ant lubų dailylentės kalamos šviesos kritimo kryptimi. 

Drėgnose patalpose tarp dailylenčių reikia palikti tarpus ventiliacijai.
Jei senos lubos yra dengtos lentomis ar plokštėmis, dailylentes galite kalti tiesiai prie jų. Prie betoninių ar tinkuotų lubų dailylentės tvirtinamos prie tašelių. Pagrindui tinka tašai, tašeliai ir lentos, tvirtinimo žingsnis turi būti ne didesnis kaip 600 mm. Atkreipkite dėmesį į elektros laidus, kabelius, paskirstymo dėžes, palikite jiems pakankamai vietos. Jei dailylentes tvirtinate balkių kryptimi, kalkite lentas prie tašelių.

 

 

 

 

 

Jei reikia palikti ventiliacijos tarpą, kalkite lentas prie tašelių.

 

 

 

 

 

 

Dailylentės prikalamos ar priveržiamos prie kiekvieno tašelio.

 

 

 

 

 

Jei norite tvirtinti dailylentes prie sienų ir lubų, pirmiausia kalkite jas prie lubų. Pirmiausia dailylentės tvirtinamos prie lubų, vėliau prie sienų. Tvirtindami palikite 10 mm tarpą plėtimuisi tarp ant lubų tvirtinamų dailylenčių ir sienos ir tarp ant sienų tvirtinamų dailylenčių ir lubų. Sudūrimo vietą uždenkite lentjuoste. Matomoje vietoje lentjuostė netvirtinama, todėl darbas turi būti atliktas tiksliai ir švariai. Jei reikia palikti ventiliacijos tarpą, kalkite lentas prie tašelių.

 

 

 

 

SIENOS

Sienoje pažymėkite kraštinių tašelių tvirtinimo vietas ir padalinkite atstumą iš žingsnių skaičiaus. Pažymėkite sienoje tašelių vietas, atkreipkite dėmesį į elektros lizdus ir laidus. Iki lubų ir nuo grindų palikite maždaug 50 mm tarpą. Per arti kalamos dailylentės gali skilti. Sustumiant dailylentes nekalkite jų, naudokite kaladėlę ar lentos gabaliuką, tarp sienų ir kampų naudokite specialų plaktuką.


 

 

Vertikalios dailylentės tvirtinamos pradedant nuo išorinio kampo. Jei išorinio kampo nėra, tuomet nuo vidinio kampo. Horizontalios dailylentės tvirtinamos įlaidu į viršų. 

Pradedama kalti nuo kampo, iš kairės į dešinę. Kartas nuo karto gulčiuku patikrinkite dailylenčių vertikalią padėtį.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Iki sienos palikite maždaug vieno centimetro tarpą.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Vertikalių dailylenčių vidinio ir išorinio kampo pavyzdys. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dailylenčių tvirtinimas apkabomis. 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Horizontalių dailylenčių vidinio kampo pavyzdys. 

 

 

 

 

 

 

 

Nuo durų ir langų atsargiai nuimamos apdailinės lentos ir pritvirtinami tašeliai. Prikalus dailylentes, pritvirtinama lentjuostė. Po to atgal pritvirtinamos apdailos lentos.

 

 

 

 

 

 

 

Tarp lubų ir grindų palikite vieno centimetro tarpą, kurį paslėpkite lentjuoste ir grindjuoste. Prie ventiliuojamų dailylenčių lentjuostės netvirtinamos, todėl darbas turi būti atliktas ypač atidžiai. Jei dailylentes tvirtinate iki pusės sienos, prie jų pakraščio pritvirtinkite lentjuostę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PAVIRŠIAUS APDAILA  

 

Dailylentes reiktų nudažyti prieš tvirtinant, kad lentoms džiūnant neišlįstų nedažytos vietos.

Dailylentes galima dažyti dažais ar dengti bespalve danga. Jei norite natūralaus medžio, dailylentes lakuokite tonuotu ar bespalviu laku. Bėgant laikui medis keičia spalvą: pušis tamsėja, eglė geltonuoja.
Dailylentes nulakavus, medis įgauna norimą toną, medienos raštas gerai matomas, o dažai išryškina dailylenčių profilį. 
Jei dailylentės kalamos drėgnose patalpose, vertikalių dailylenčių apatinė dalis turi būti uždengta. Pirtyje dailylentės dažomos specialia pirtims skirta bekvape, nelipnia danga.

 

STANDARTINIAI DAILYLENČIŲ PROFILIAI

 

Paveikslėlyje pavaizduoti dažniausiai naudojami profiliai. Daugiau
informacijos apie dailylentes rasite internetiniame puslapyje ar ją suteiks kompetentingas pardavėjas.
 

KITI DAILYLENČIŲ PROFILIAI

 

APVADAI

Dailylenčių pakraščiai uždengiami apvadais. Iki pusės sienos tvirtinamų dailylenčių pakraščius uždengus apvadais paslėpsite nedideles klaidas. Apvadą pritvirtinsite lengviau, jei vietoje vieno ilgo naudosite kelius trumpesnius.